S. Šimkaus g. 12 – 20, LT – 92129 Klaipėda        Tel. +37068397097
lt ru en  
"
Paslaugos

Dantų valymo tiesos

Kasdieninė burnos ertmės priežiūra - pirmas žingsnis norint turėti svekus dantis ir gražią šypseną. Nuolat susidarančios dantų apnašos ir jose esantčios bakterijos yra pagrindinės dantų ėduonies bei periodonto ligų atsiradimo priežastys. Tinkamai naudjant asmens higienos priemones, galima apsisaugoti nuo šių ligų.

      Kaip teisingai valyti dantis?

Būdai.

    Burnos ertmės higiena- tai ne tik reguliarus, bet ir kokybiškas dantų valymas. Pats efektyviausias dantų valymo būdas, kai dantys valomi mišriais judesiais. Taip geriausiai pašalinamos apnašos nuo dantų paviršių, iš dantenų vagelių bei stimuliuojamos dantenos.

Pateikiame dantų valymo schemą:

 1. Viršutinio ir apatinio žandikaulio išoriniai dantų  paviršiai valomi vertikaliais, šluojamaisiais bei sukamaisiais judesiais.

Atliekant vertikalius ir sukamuosius judesius, šepetėlio šereliai dedami statmenai dantims. Šepetėlio rankenėlė laikoma horizontaliai.

Atliekant šluojamuosius judesius ( iš viršaus i apačią), dantų šepetėlis glaudžiamas 45° kampu dantų - dantenų riboje.

 

2. Apatinio ir viršutinio žandikaulių krūminių bei prieškrūminių dantų vidiniai paviršiai  valomi šluojamaisiais judesiais( apatinių dantų iš apačios į viršų, viršutinių- iš viršaus į apačią).Šepetėlis glaudžiamas 45° kampu dantų - dantenų riboje. Rankenėlė laikoma smailiu kampu.

3. Apatinių ir viršutinių priekinių dantų vidiniai paviršiai valomi šluoja­maisiais judesiais, šepetėlį laikant vertikaliai.

4. Dantų kramtomieji paviršiai valomi tada, kai išvalomi visi kiti paviršiai. Šepetėlis dedamas šereliais statmenai dantims ir valoma trumpais  horizontaliais arba sukamaisiais judesiais. Svarbu per daug nespausti šepetėlio, nes sulinkę šereliai neišvalo vagelių.

5. Liežuvį valyti taip pat butina, nes ant jo paviršiaus kaupiasi daug bakterijų ir apnašų. Išvalius liežuvį, gerėja burnos kvapas, lėčiau susidaro apnašos ant dantų. Liežuvis valomas dantų šepetėliu arba spacialiu liežuvio šepetėliu.


Dažnumas.

Dantis reikia valyti mažiausiai du kartus per diena: ryte ir vakare. Sergant periodonto ar dantenų ligomis, rekomenduojama valyti tris kartus ir net dažniau.


Trukmė.

Dantys valomi 2- 3 minutes, o skaičiuojant judesius, po 8– 10 judesių vienai dantų porai.

 Burnos higienos priemonės: ką derėtų žinoti

Norint kokybiškai pašalinti dantų apnašas ir sumažinti jų kaupimąsi, neužtenka vien dantų valymo šepetėliu. Svarbu taikyti ir kitus asmens burnos higienos metodus, pasirenkant tinkamas burnos higienos priemones.

Dantų šepetukas: Kam? Koks? Kada?

Dantų šepetėlių pasiūla šiandieninėje rinkoje yra labai didelė. Dėl informacijos ir laiko stokos dažnai pačiumpame patį pirmą pasitaikiusį ar gražiausią šepetėlį. Naudojant netinkamą dantų šepetėlį, prastai išvalomi dantys, kaupiasi apnašos ir bakterijos, susidaro palankios sąlygos įvairioms burnos ertmės ligoms atsirasti.

Renkantis šepetėlį, svarbu atsižvelgti į formą, dydį, kietumą. Jis turi būti su tinkamo diametro, lankstumo šereliais, lengva ir tvirta rankenėle. Taip pat svarbu, kad šepetėlis būtų patogus, veiksmingai valytų apnašas, kad šepetėlį būtų lengva išplauti ir išdžiovinti.

Apnašas nuo dantų paviršiaus geriau nuvalo vidutinio kie­tumo šepetėliai su lenktu kakleliu, tampria rankenėle ir vidutinio dydžio galvute (2,5 – 3 cm ilgio, 10 – 12 mm pločio). Tokio tipo šepetėliai skiriami paaugliams ir suaugusiems. Sergant dantenų uždegimu ar periodonto ligomis geriau naudoti tik minkštus šepetėlius. Vaikams skiriami minkšti šepetėliai, turintys mažą galvutę. Kietais šepetėliais su didele galvute valomi protezai. Taip pat rekomenduojama naudoti sin­tetinio pluošto šepetėlius, nes jie yra elastiškesni, ne taip greitai lūžta, nebijo vandens ir yra higieniški.

 

Tarpdančių šepetėliai – mažieji pagalbininkai.

Tarpdančių šepetėliai yra specialios paskirties ir gaminami įvairių dydžių. Jie gelbsti tada kai dantų apnašų neįmanoma pašalinti paprastu dantų šepetuku. Tarpdančių šepetė­liais galima išvalyti dantis po breketais, paviršius po nenuimamais protezais, implantus. Taip pat jie naudojami kai yra platūs tarpdančiai, atviri tarpušakniai.

Dantų siūlo paskirtis ir naudojimas.

Tarpdančių  siūlais valomi  ne tik kontaktiniai dantų paviršiai, bet ir netaisyklingai išdygusių, susigrūdusių ar pakrypusių dantų, vainikėlių, tiltų, breketų ar atsivėrusių tarpušaknių sritys. Svarbu atminti, kad naudojant siūlą tarpdančiams, valomas ne tarpas tarp dantų, bet šalia vienas kito esantys dantų paviršiai.

Geriausia naudoti vaškuotus, juostelės formos ir plokščius siūlus, nes jie nešerpetoja, apima didesnį dantų paviršiaus plotą, geriau įlenda į tarpdančius.

Vaikai tarpdančių siūlais dantis turėtų pradėti valyti tik nuo 12 metų, nes jaunesnio amžiaus to padaryti tinkamai nesugebėtų.

Kaip taisyklingai naudoti tarpdančių siūlą?

  1. Atplėškite apie 30 cm tarpdančių siūlo ir apvyniokite jį aplink vidurinius pirštus.
  2. Siūlą tvirtai suimkite nykščiais ir rodomaisiais pirštais. Paskui įtemptą siūlą įveskite į tarpdantį. Negalima grubiai ir stipriai spausti siūlo po dantenomis, kad jos nesusižalotų.
  3. Kai siūlu pasiekiamos dantenos, reikia jį išlenkti C raidės forma aplink dantį ir braukiant paviršiumi, kelti aukštyn. Taip kartokite kelis kartus.

Vaikams patogiau siūlą paimti ne vyniojant ant pirštų, o tvirtai surišant į kilpą, ją tempiant tarp rankų ir suimant nykščiais bei rodomaisiais pirštais.

Tarpdančius patartina valyti kartą per dieną prieš valant šepetuku, nes dantų pastoje esantis fluoras galės patekti  į švarius tarpdančius ir taip stiprinti dantis.

Ar verta naudoti skalavimo skysčius?

Išsivalius dantis, taip pat po valgio, rekomenduojama dantis skalauti ne tik su vandeniu bet ir skalavimo skysčiais. Jų sudėtyje gali būti veikliųjų medžiagų bei augalinių preparatų - ramunė­lių, medetkų, jonažolių, šalavijų ekstrakto, gysločio sulčių, eu­kalipto, mėtų, propolio ekstraktų Šitaip pašalinami maisto likučiai, paviršiaus minkštos apnašos, išvengiama nemalonaus kvapo, burnoje sumažėja mikrobų kiekis, kartu švelniai masa­žuojamos dantenos ir gleivinė.

Skalavimo skysčiai, kurių sudėtyje yra chlorheksidino dažniausiai rekomenduojami po chirurginių procedūrų.  

Jos didenybė dantų pasta

Dantų pastos skirtos ne tik dantų valymui. Jos  savo sudėtyje turi veikliųjų, gydomųjų medžiagų, kurios apsaugo dantis ir dantenas. Nuo šių medžiagų sudėties priklauso pastos poveikis. Tad renkantis dantų pastą, svarbu žinoti kokio efekto iš jos tikimasi.

Fluoras (natrio fluoridas, natrio monofluorfosfatas, aminofluoridas) – labai svarbus komponentas, nes daro dantis atsparesnius ėduoniui. Fluoro kiekis išreiškiamas procentais arba ppm vienetais ( fluoro dalelių kiekis iš milijono dalelių). Vaikams nuo trijų metų rekomenduojama naudoti pastas  turinčias fluoro labai mažai ( 250 – 500 ppm), o paaugliams ir suaugusiems – turinčias 1000 – 1100 ppm  fluoro.

Labai maži vaikučiai dantų pastas praryja, dėl to rekomenduojamos pastos be fluoro ir kitų veikliųjų gydomųjų medžiagų. Tokios pastos tinka ir žmonėms, alergiškiems kokiam nors veikliosios pastos komponentui.

Dantų pastų jautrumui mažinti sudėtyje turėtų būti kalio chlorido, kalio nitrato, stroncio chlorido, natrio citrato. Šios medžiagos stabdo skausmo jutimų plitimą.

Norintiems turėti baltesnius dantis, siūlomos pastos su soda ar natrio tripoliofosfatu.

Rūkoriams galima pasirinkti pastas, turinčias specialių poliruojančių, abrazyvinių medžiagų, kurios gerai šalina apnašas ir mažiau pažeidžia dentiną. Dažniausiai tai hidratuotas kvarcas, surfaktantai.

Dantenų uždegimo ir periodontito profilaktikai skirtos dantų pastos turi antibakterinių,  uždegimą malšinančių medžiagų. Chlorheksidinas – viena iš veikliausių antibakterinių medžiagų. Tačiau dantų pastas su šiuo komponentu patariama naudoti ne ilgai( iki keletos savaičių), kad nebūtų pažeidžiami burnos audiniai.

Ekspertai rekomenduoja nepriprasti prie vienos dantų pastos rūšies ir karts nuo karto jas keisti.

Taip užtikrinama visapusiška dantų ir dantenų  apsauga.

Kiekvienas žmogus yra savo sveikų dantų kalvis, nes jokia brangiausia dantų pasta ar jos kiekis neatstos kruopštaus ir dažno dantų valymo.

Parengė                                                                                                                                                         Aistė Talijūnienė
Gydytoja odontologė                                                                                                      www.edante.lt                                                                                                                                            Tel. +370 683 97097, Klaipėda

Publikuota
"Sveikatos langas"
2011 m. sausis

 

 

Straipsniai
Klausimai
Dovanų
kuponas
Įdomu
Naujienos
Naudingos
nuorodos
 www.edante.lt ©2014 S. Šimkaus g. 12 – 20, LT – 92129 Klaipėda        Tel. +37068397097      info@edante.lt Solution: Intesp@