S. Šimkaus g. 12 – 20, LT – 92129 Klaipėda        Tel. +37068397097
lt ru en  
"
Paslaugos

Dantų skausmas. Kas jį sukelia ir kaip jį numalšinti?

Daugelis žmonių atidėlioja vizitus pas gydytojus odontologus dėl to, kad bijo patirti skausmą gydymo metu. Tačiau taip delsdami dažnai žmonės tik dar labiau pablogina savo burnos ertmės būklę ir kreipiasi į specialistus tik tada, kai skausmas labai stiprus, o skausmą malšinantys vaistai nebepadeda. Tačiau šiuolaikinė odontologija vis labiau padeda žmonėms įveikti dantų gydymo baimę, nes dėl technologijų pažangos ir medikamentinių galimybių dantų gydymo procedūros yra mažiau skausmingos. Tad daugelis vis drąsiau ir dažniau lankosi pas gydytoją odontologą profilaktiniam dantų patikrinimui, profesionaliai burnos higienai, o ne tik stipriai suskaudus dantis.

Dantų skausmą gali sukelti įvairios priežastys. Pasitaiko atvejų, kai skausmas yra išplitęs, gelia visą vieno žandikaulio ar veido pusę ir pacientai patys negali nurodyti priežastinio danties bei tikslios skausmo lokalizacijos. Kartais dantų skausmą gali sukelti ir su dantimis nieko bendro neturinčios bendrinės organizmo ligos. Todėl diferencijuoti dantų skausmus, pritaikyti tinkamą gydymą yra labai atsakinga ir svarbi užduotis gydytojui odontologui.

 Kas sukelia dantų skausmą?

Dantų skausmo priežastys:

1. Dantų ėduonis ir jo komplikacijos. Tai dažniausia priežastis, sukelianti dantų skausmą. Burnos ertmėje, o ypač apnašose esančios bakterijos skaido cukrų ir išskiria danties paviršiuje rūgštis, kurios ardo, tirpina emalį. Taip atsiranda palankios sąlygos dantų ėduoniui vystytis. Paviršiniai emalio pažeidimai iš pradžių gali ir nesukelti jokių simptomų arba kartais gali būti jaučiamas nestiprus, trumpalaikis, savaime praeinantis skausmas, kurį sukelia saldus ar labai šaltas maistas.  

Negydant rūgštys toliau ardo gilesnius danties audinius ir taip pažeidžia dentiną. Susiformuoja gilios kariozinės ertmės. Dėl to atsiranda vidutinio stiprumo skausmas, kurį sukelia terminiai dirgikliai( šaltis, karštis), kietesnio maisto kramtymas, saldus, rūgštus maistas. Skausmas būna trumpalaikis ir praeinantis dirgikliui nustojus veikti.

Jei ir tokie dantys negydomi, bakterinė infekcija pasiekia danties pulpą(„nervą“), t.y. minkštąjį audinį, esantį danties viduje. Vystosi danties pulpos uždegimas – pulpitas, dantų ėduonies komplikacija. Pulpos uždegimą sukelia ne tik iš gilių kariozinių ertmių, bet ir dėl danties vainiko ar šaknies lūžių į danties pulpą patekę mikroorganizmai. Kartais uždegimas atsiranda dėl mechaninių ar cheminių dirgiklių, susijusių su gydytu danties ėduonimi bei uždėtu užpildu (plomba). Pulpoje yra daug nervinių galūnių, kurios yra labai jautrios skausmui. Dėl to uždegimo metu jaučiamas savaiminis, ilgalaikis, pulsuojantis vidutinio stiprumo ar stiprus skausmas, plintantis per visą žandikaulį, dažniausiai pasireiškiantis vakare arba naktį miegant. Skausmą sukelia ir šaltas arba karštas dirgiklis, kuris tęsiasi ilgą laiką net po dirgiklio pašalinimo.

Jei esant pulpitui vėl nesikreipiama į gydytoją odontologą, vystosi pulpos nekrozė (numiršta danties nervas).Vyksta uždegimo procesas danties šaknies viršūnės srityje, formuojasi pūlinys. Esant ūmiam ar lėtiniam paūmėjusiam pūliniui, žmogus jaučia stiprų „plėšiantį“ skausmą, dantis skausmingas sukandus, atrodo tarsi „pakeltas“, kartais paslankus. Dažnai ties tokiu dantimi pereinamoji raukšlė patinsta, pakyla kūno temperatūra. Jei uždegimas lėtinis, pulpos nekrozė gali būti ir be simptomų arba sukelti nestiprų, išplitusį maudžiantį skausmą, kuris sustiprėja procesui paūmėjus, nusilpus organizmo imuninei sistemai, persišaldžius.

Delsiant ir negydant viršūninių periodontitų ar pūlinių, gali prasidėti žandikaulio kaulo pažeidimai (periostitas, osteomielitas).

 Įsidėmėti: Labai svarbu atkreipti dėmesį į nežymų ar trumpalaikį danties skausmą, kuris gali būti signalas apie jau esamą problemą ir nedelsiant kreipiantis į gydytoją odontologą. Laiku pastebėti ir sugydyti nedideli dantų bei dantenų pažeidimai padės išvengti rimtų burnos ertmės ligų komplikacijų bei jas lydinčio stipraus skausmo.

2. Dantenų (periodonto)ligos. Kita dažna skausmo priežastis yra dantenų ligos. Esant prastai burnos higienai ant dantų paviršiaus kaupiasi bakterinis apnašas. Jame besidauginantys mikroorganizmai išskiria toksinus, žaloja dantenas ir taip sukelia dantenų uždegimą – gingivitą. Dantenos patinsta, kraujuoja, tampa skausmingos. Jei apnašos gerai nenuvalomos, jos ilgainiui sukietėja. Susidaro dantų akmenys. Dantenų uždegimas yra bakterinė infekcija, kuri paveikia dantenas ir aplink dantį esantį kaulą. Jei liga negydoma ir nepašalinamos ligos priežastys (nenuvalomos dantų apnašos ir akmenys), uždegimas apima kaulinį audinį, pažeidžiami periodonto raiščiai, laikantys dantį alveoliniame kaule. Vystosi periodontitas, dantenos leidžiasi žemyn, tirpsta kaulas, dantų šaknys nebetenka atramos, dantys tampa paslankūs. Todėl ilgainiui gali iškristi net sveiki dantys. Dėl dantenų nuslinkimo (recesijos) apsinuoginusios dantų šaknys yra labai jautrios terminiams dirgikliams, todėl dažniausiai suskausta valgant karštą ar šaltą maistą.

  Periodontitas – tai liga, kurios metu uždegimas pažeidžia dantį supančius audinius: dantenas, periodonto raištį, cementą, alveolės kaulą.

3. Dantų lūžimas ir skilimas. Gali įvykti dėl didelės kramtymo jėgos, kandant ar kramtant kietą maistą bei daiktus, pvz: riešutus, ledinukus, pieštukus. Taip pat dėl negydomos didelės kariozinės ertmės, kai dantis nebegali atlaikyti fiziologinės kramtymo jėgos. Lūžus dančiui, aštrus, stiprus skausmas atsiranda kandant danties lūžio sritimi ar net liežuviu prilietus pažeistą dantį.

4. Protiniai dantys. Tai tretieji krūminiai dantys, kurie labai dažnai dėl vietos stokos žandikaulyje negali prasikalti, dėl to vadinami retinuotais. Dygdami jie neretai sukelia ūmius dantų skausmus, plintančius į ausį, smilkinį, išprovokuoja galvos skausmą ar net kūno temperatūros pakilimą.

5. Bruksimas. Tai stiprus dantų sukandimas arba griežimas dantimis, kuris per tam tikrą laiko tarpą sukelia tam tikrus simptomus ir padarinius burnos ertmėje bei galvos organuose. Dėl atsiradusių pažeidimų dantyse, žmonės skundžiasi dantų jautrumu šalčiui, karščiui. Labai dažnai skundžiasi žandikaulio kramtomųjų, veido, kaklo raumenų įtempimu ir skausmais, sąnario skausmais išsižiojant, migreninio pobūdžio galvos skausmais, spengimu ausyse. 

6. Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario ir raumenų sutrikimai. Artritai (sąnario uždegimai), bruksimas (dantų griežimas), gali sukelti dantų skausmą, plintantį į abu žandikaulius.

7. Dantų skausmas, susijęs su kitomis sveikatos problemomis. Kartais dantų ar žandikaulių skausmą gali sukelti ir su dantimis nieko bendro neturinčios organizmo ligos:

 - miokardo infarktas (širdies priepuolis)- be aiškios priežasties atsiradęs danties ar žandikaulio skausmas, lydimas krūtinės, rankos skausmo, dusulio, gali būti pagrindinis miokardo infarkto rodiklis,

 - sinuso uždegimas (sinusitas),

 - migrena (galvos skausmas),

 - vidurinės ausies uždegimas,

 - trišakio nervo neuralgija,

 - seilių liaukų ligos (Sjogreno sindromas),

 - virusinės infekcijos, tokios kaip juostinė pūslelinė,

 - navikinės ligos,

 - krūtinės angina (išeminė liga),

 - diabetas,

 - smegenų sutrenkimas po nelaimingų atsitikimų, traumų,

 - piktnaudžiavimas alkoholiu ar narkotikais, ypač metamfetaminu,

 - tam tikros grupės vitaminų stoka (pvz: B12).

 Svarbu! Dantų ir žandikaulių skausmas gali būti vienas iš bendrinių organizmo ligų simptomų, dėl to būtina nedelsiant apsilankyti pas kitų sričių specialistus ir atlikti išsamesnius sveikatos tyrimus, padėsiančius nustatyti pagrindinę skausmo priežastį ir taip išvengti rimtų sveikatos sutrikimų.

Dantų skausmo gydymas

Kiekviena situacija yra skirtinga ir reikalauja individualaus bei specifinio gydymo. Suskaudus dantį ar pastebėjus kitus burnos ertmės ligų simptomus, būtina artimiausiu laiku apsilankyti pas gydytoją odontologą. Jis apžiūrėjęs bei įvertinęs situaciją, išsiaiškins skaumo priežastį ir pritaikys tinkamiausią gydymo metodą ir reikalingus medikamentus. Jei stiprus skausmas užklupo savaitgalį, vakare ar naktį, galima išgerti vaistų nuo skausmo (pvz., acetaminofeno(Tylenol), nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, kurie malšina skausmą ir uždegimą – ibuprofeno, ketanovo, nimesilio. Vaikams ir paaugliams skausmą numalšinti galima paracetamoliu ar ibuprofenu, o ryte ar pirmadienį registruotis pas savo odontologą. Vaistus vartoti kaip nurodyta pakuotėje iki kol atvykstama į odontologinę kliniką. Vengti šalto arba karšto maisto, kuris gali išprovokuoti stipresnio skausmo atsiradimą.

 Įsidėmėti: skausmo malšinimas vaistais yra tik trumpalaikė išeitis, kuri tikrosios priežasties nepašalina. Dėl to būtina kreiptis į gydytoją odontologą.

Dantų skausmo prevencijakaip išvengti dantų skausmo?

Dauguma žmonių gali išlaikyti sveikus dantis ir dantenas bei išvengti rimtų burnos ertmės ligų, sukeliančių skausmą, kruopščiai ir reguliariai prižiūrėdami dantis bei sveikai maitindamiesi.

Siekiant išvengti dantų ir dantenų problemų, rekomenduojama:

  1. Valyti dantis mažiausiai du kartus per dieną, ryte ir vakare su fluoro turinčiomis dantų pastomis. Fluoridai užkerta kelią dantų ėduoniui. Jie veiksmingai saugo ir vaikų dantis nuo pažeidimo.
  2. Reguliariai naudoti tarpdančių siūlą.
  3. Stengtis subalansuoti mitybą, valgyti sveiką maistą, daugiau daržovių ir vaisių. Sumažinti cukraus kiekį maisto racione, nes bakterijos, esančios burnoje, skaido jį ir išskiria rūgštis, kurios ardo dantų emalį taip sudarydamos sąlygas dantų ėduoniui atsirasti. Paskanavus saldumynų, išsiskalauti burną vandeniu.
  4. Rekomenduojama profesionali burnos higiena du kartus per metus, kurios metu pašalinamos dantų šepetėliu nepasiekiamos dantų apnašos bei kieti dantų akmenys.
  5. Rekomenduojami profilaktiniai apsilankymai pas gydytoją odontologą kas pusę metų, kad laiku būtų pastebėti burnos ertmėje esantys pažeidimai.
  6. Svarbu tinkamai prižiūrėti turimus tiltinius ar plokštelinius protezus.
  7. Griežiantiems dantimis (bruksistams) rekomenduojamos apsauginės kapos.
  8. Rūkymas ir kiti tabako gaminiai padidina dantenų ligų atsiradimo riziką, taip pat ir burnos vėžio išsivystymą.

Prisiminti: Pagrindinė dantų skausmo profilaktika – tinkama dantų ir burnos ertmės higiena bei sveika mityba.

Ką pataria liaudies medicina

Jei stipriai sugėlus dantį namuose nėra skausmą malšinančių vaistų ar dėl kokių nors priežasčių jų vartoti žmogus negali, o odontologo apžiūra greitai nepasiekiama, liaudies medicina siūlo išbandyti kelis metodus:

  • Gvazdikėlių aliejus nuo seno žinomas kaip efektyvi skausmą mažinanti priemonė. Rekomenduojama patepti skaudantį dantį ir dantenas, o jei po ranka gvazdikėlių aliejaus nėra, tiks pakramsnoti patį gvazdikėlį.
  • Danties skausmą ir dantenų uždegimą malšinti padeda arbatos ir nuovirai iš vaistažolių, kurios pasižymi antiseptiniu bei priešuždegiminiu poveikiu. Pvz., ramunėlės, medetkos, šalavijas.
  • Sergant stomatitu padeda ąžuolo žievės, šalavijo, raudonėlio, piliarožės šaknų, ramunėlių ir liepžiedžių mišinių nuovirai.
  • Danties skausmas malšinamas ajero, dilgėlės šaknų antpilais.
  • Druska. Į stiklinę šilto vandens įdėti šaukštelį druskos ir tuo tirpalu skalauti burną. Mažina tinimą ir skausmą.
  • Dantų skausmas praeis, jeigu ant skaudamo danties uždėsite gabalėlį gryno propolio (bičių pikio). Prispaudę jį vatos tamponėliu palaikykite 15 – 20 minučių.
  • Burnai skalauti tinka ir juodoji arbata, nes savo sudėtyje turi natūralių dantis saugančių medžiagų.

Parengė
Aistė Talijūnienė
gydytoja odontologė
Tel. +370 683 97097, Klaipėda

Publikuota
"Sveikatos langas"
2011 m. rugsėjis

 

Straipsniai
Klausimai
Dovanų
kuponas
Įdomu
Naujienos
Naudingos
nuorodos
 www.edante.lt ©2014 S. Šimkaus g. 12 – 20, LT – 92129 Klaipėda        Tel. +37068397097      info@edante.lt Solution: Intesp@